ENDOSKOPİK İŞLEMLER

Gastroskopi: Endoskopi cihazı ile yemek borusu, mide ve ince barsakların üst bölümünün tetkikidir. İşlem için 6 saatlik açlık gerekmektedir. Genel anestezi altında yapılmakta olup yaklaşık 5 sürmektedir.

Kolonoskopi: Anüsten girilerek kalın barsakların ve ince barsakların son kısmının incelenmesidir.

Kolonoskopik tetkik için ise işlem öncesi hastanın barsaklarının temizlenmiş olması gerekir. Bu amaçla hasta işlem öncesindeki gün bol sıvı almalı ve işlem öncesi akşam veya işlem sabahı barsakları temizleyici ilaçlar kullanmalıdır. Genel anestezi altında yapılmakta olup ortalama işlem süresi 15-20 dakikadır.

Günümüzde endoskopi cihazlarının teknik olarak gelişmeleri nedeniyle endoskopik işlemler kısa sürede ve konforlu koşullarda yapılabilmektedir.

ERCP: Safra yolları ile pankreas kanalının incelenmesi ve tedavisi için kullanılan bir işlemdir. İşlem öncesi hastanın 6 saatlık açlığı yeterlidirSafra yollarındaki taşın çıkarılması ya da kanallardaki darlıklara stent  konulması başlıca uygulanan tedavilerdir.

DİKKAT: Kolonoskopi ve ERCP işlemleri sırasında uygulanabilecek tedaviler sırasında kanama riski vardır. Bu nedenle bu hastalarda işlemden belli süre önce kan sulandırıcı ilaçların kesilmiş olması gerekir. İşlem sonrası bir kaç saat süre ile hastanın dikkat dağınıklığı olabileceği için hastaların işlem yaptırmaya yanlız gelmemeleri ve işlem sonrası araç kullanmamaları tavsiye edilir.

ERCP işlemi de benzer ilaçların uygulanması ile gerçekleştirilir. . İşlem sonrası olabilecek komplikasyonlar yönünden hastanın takibi için şartlar elveriyor ise hastanın hastahanede takibi gerekir.